SURADNIČKI ODNOSI

Suradnički odnosi svih čimbenika u odgojno-obrazovnom procesu osnovna su pretpostavka za uspješan i kvalitetan rad, stoga je dvosmjerna komunikacija, protok informacija i povezanost svih djelatnika Doma s jedne strane te roditelja, škole i društvene sredine s druge strane, nužna i svakodnevna.

SURADNJA DOM - RODITELJI / STARATELJI:

Suradnja se odvija putem informativnih razgovora u Domu, informativnih kontakata prilikom prisustvovanja roditeljskim sastancima u školi te telefonskim i pismenim putem. Kontakt s roditeljima ostvaruje se barem jednom mjesečno, a po potrebi i u više navrata., bilo na zahtjev odgojitelja ili na zahtjev roditelja. Ova suradnja će doprinijeti upoznavanju psihosocijalnih i drugih obilježja obitelji i okruženja iz kojih učenik potiče te uključivanju roditelja/staratelj u ostvarivanje domskog programa.

SURADNJA DOM - ŠKOLA:

Suradnja se ostvaruje putem informacija (usmenh ili telefonskih) i kontakata odgojitelja sa predmetnim nastavnicima, razrednicima, ravnateljima i stručnim suradnicima (pedagozi, psiholozi) u srednjoškolskim centrima koje učenici pohađaju, a u svrhu stalnog uvida u stanje uspjeha i ponašanja istih u školi. Ovakav vid suradnje doprinosi povezivanju učeničkih organizacija (sekcije slobodnih aktivnosti, društva, klubovi...) u Domu sa onima u školama.

SURADNJA DOM - DRUŠTVENA SREDINA:

Ova suradnja podrazumijeva:

• upoznavanje osnovnih karakteristika kulturnih, športskih, društvenih, socijalnih i drugih organizacija i ustanova
  • upoznavanje s programima razvoja i djelovanja istih
  • organiziranje i usklađivanje zajedničkih aktivnosti sa spomenutim organizacijama i ustanovama
  • sudjelovanje domskih predstavnika u radu različitih upravnih, kulturnih, športskih i drugih stručnih tijela
  • neprekidno povezivanje i suradnja Doma s drugim domovima i sličnim ustanovama, stručnim udruženjima i ustanovama...
  • suradnja s Centrom za izvan bolničko liječenje ovisnosti
  • suradnja s Centrom za socijalnu skrb.

Kvaliteta i kvantiteta suradnje ovisit će o mogućnostima Doma te interesima, sklonostima i potreba samih učenika. Nositelji ostvarenja ovog programa su ravnatelj, odgojitelj, učenici, ostali djelatnici Doma i vanjski suradnici, a temelji se na:

• prepoznavanje mogućnosti ustanove
  • sagledavanje potreba učenika i roditelja
  • poboljšavanje programa
  • prezentacija programa
  • izrada promidžbenih materijala za sve sudionike
  • odabir osoba i institucija u čije se aktivnosti uključuje Dom
  • odabir osoba i institucija koje se uključuju u rad Doma
  • prezentacija postignuća svim sudionicima
  • prezentacija postignuća na skupovima izvan Doma (u medijima).

Dom će, kao odgojno-obrazovna ustanova, najbolje promovirati svoju djelatnost kroz kvalitetno i uspješno ostvarivanje Planom i programom zacrtanih ciljeva i zadataka, a uz maksimalno zalaganje svih djelatnika. Domska postignuća bit će prezentirana na priredbama kulturno-zabavnog karaktera i športskim susretima u Domu, stručnim skupovima, na kulturnim i športskim manifestacijama u gradu, na Međužupanijskoj i Državnoj smotri kulture, športa i radno-tehničkih postignuća učenika u učeničkim domovima Republike Hrvatske te putem jabnih medija (tisak, radio i televizija).

« Kolovoz 2020 »