Ciljevi i zadatci odgoja i obrazovanja u Domu

Primarna zadaća Doma je ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva kako bi učenici uspješno i pravovremeno završili školovanje i osposobili se za zanimanje koje su odabrali. Da bi se spomenuti ciljevi realizirali nužno je da se djelatnici Doma založe da se učenicima osiguraju što povoljniji životni, radni i pedagoški uvjeti za ostvarenje te zadaće.

Opći cilj odgoja određuje odgojne zadaće koje vrijede za sve učenike domova, a one su sljedeće:

• čuvanje i unapređivanje zdravlja (fizički razvoj, higijena, kultura življenja, zdravstveno prosvjećivanje učenika ... )
  • socijalizacija i emocionalni razvoj (empatija...)
  • kognitivni razvoj (vezano za učenike)
  • obogaćivanje života učenika (U Domu i van njega)
  • unapređivanje života u Domu (ozračje i druženje, posebni interesi, društveno i političko okružje, razvijanje i njegovanje nacionalnog i vjerskog identiteta, odgoj za zaštitu prirode i očuvanje okoliša)
  • suradnja (komunikacija - u Domu, sa suradnicima i institucijama van Doma, sa okružjem što uključuje informiranost i povezanost)
  • program kulture življenja
  • program adaptacije
  • kreativni razvoj i posebne potrebe učenika.

Odgojno-obrazovni rad u Domu mora omogućiti pravilno psihofizičko sazrijevanje mladih ljudi, a što obuhvaća psihofizičko zdravlje, razvijanje intelektualnih sposobnosti i usvajanje novih znanja, kulture ponašanja i ophođenja, estetske vrijednosti, moralnih normi, humanosti, pozitivnih odnosa prema prirodi i okolini.

« Kolovoz 2020 »