VIJEĆE UČENIKA STRUKOVNE ŠKOLE GOSPIĆ

ULOGA VIJEĆA UČENIKA U RAZVOJU DEMOKRACIJE U ŠKOLAMA

Za postojanje demokracije u zemlji ključno je osiguravanje rada svih institucija po demokratskim principima i osiguravanje uvjeta u kojima će se različite društvene skupine moći uključiti u procese donošenja odluka bitnih za njihov život. U tom smislu se razvio i princip sudjelovanja mladih u donošenju odluka.

Oblici sudjelovanja mladih mogu se rangirati po razini uključivanja mladih u donošenje odluka. Najniže razine odnose se na nesudjelovanje mladih (donošenje odluka koje utječu na tu društvenu skupinu bez predstavnika te skupine) ili informiranje (dostavljanje informacija mladima o odlukama koje su donesene bez uključivanja predstavnika/ca te skupine u sam proces donošenja odluka). Postoje i dodatne tri razine koje pretpostavljaju veće sudjelovanje mladih u procese donošenja odluka, a to su: konzultiranje između različitih opcija, zajedničko donošenje odluka i najviša razina suradnje koja podrazumijeva suradnju u donošenju i provedbu odluka. Važno je istaknuti da se odluke donesene u školi najviše odnose na tri društvene skupine izravno uključene u rad, a to su učenici/ce, njihovi roditelji i nastavnici/ce.

Stoga možemo zaključiti da bi preduvjet demokracije u školama trebao biti uključivanje svih zainteresiranih strana unutar škole u donošenje odluka i njihovu provedbu.

Vezano uz osnivanje i djelovanje Vijeća učenika Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama propisuje da Vijeće učenika čine predstavnici učenika svakog razrednog odjela, a način izbora i djelokrug rada Vijeća učenika utvrđuje se statutom škole.

Vijeće učenika naše škole za školsku godinu 2019./2020. čine sljedeći učenici:

Razred

2.m

Doris Divković

Kristijan Devčić

Dakle želja nam je da između ostalog i kroz Vijeće učenika gradimo školu u kojoj će učenici/ce biti ravnopravni akteri i donositelji odluka, a ne pasivni primatelji znanja. Sustavno će se raditi na jačanju vještina i kompetencija učenika/ca za istinsko sudjelovanje u odlučivanju i provedbi odluka.

Osnovni ciljevi Vijeća učenika su:

•          pripremanje i davanje prijedloga tijelima Škole o pitanjima važnim za učenike,   njihov rad i rezultate u obrazovanju,

•          izvještavanje pravobranitelja za djecu o problemima učenika,

•          predlaganje osnivanja učeničkih klubova i udruga,

•          predlaganje mjera za  poboljšanja uvjeta rada u Školi,

•          predlaganje kandidata za općinski, gradski i županijski savjet mladih,

•          sudjelovanje kod donošenja Kućnog reda,

•          promocija stvaralačkih vrijednosti i kvalitetnog kulturnog života,

•          pomaganje učenicima u izvršavanju školskih i izvanškolskih obaveza,

•          skrb o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti učenika,

•          predstavnik Vijeća učenika sudjeluje u radu školskih tijela kada se odlučuje o pravima i obavezama učenika bez prava odlučivanja.

•          stvaranje otvorene, inkluzivne i sigurne školske zajednice.

Vijeće učenika sastajat će se više puta tijekom školske godine razmatrajući pitanja značajna za život i rad učenika u školi.

Pedagoginja:

Maja Rukavina, prof.