Opis:

Projekt S.E.A. Gospić (Solarni električni automobil) - vrlo je specifičan, jedinstven i inovativan jer se njegovom realizacijom želi podići razina kompetencija nastavnika i učenika u tehničkim i strukovnim školama, a sve bazirano na  području obnovljivih izvora energije. Učenici uz mentorstvo svojih nastavnika i revizora - stručnjaka pod redovnom nastavom - radioničkim vježbama sastavljaju iz početka automobil koji će biti pokretan snagom dobivenom iz sunčeve energije, točnije integriranih fotonaponskih modula. Znanje i iskustvo koji će u tom procesu dobiti o OIE je preveliko za opisati u ovom polju. Izrada solarnog električnog automobila Strukovne škole ima tedenciju postati trajna vrijednost koja može obogatiti obrazovnu ponudu u našem gradu I županiji, jer automobil, čak kad se jednom i sastavi, ostaje predmet proučavanja, demonstracije i rekonstruiranja te dorade generacijama koje će upisivati strukovne kvalifikacije na našim prostorima, a da sudjelovanje na brojnim sajmovima i natjecanjima vezanim za OIE ne spominjemo. Projekt Soela Gospić je usko vezan za naše ostale projekte (Integrirana fotonaponska elektrana, grijanje škole i školsko - športske dvorane na OIE, te uvođenje novih usmjerenja što sve skupa imaju tedenciju Strukovnu školi pretvoriti u  regionalni centar OIE.

Ciljevi:

Razvoj novih inovativnih izvannastavnih aktivnosti kojima se potiče primjenu obnovljivih izvora energije za napajanje vozila.- Primjena novih metoda za obrazovanje učenika, koja će  im dati specifična znanja kako bi bili konkurentniji na tržištu rada.- Poboljšati standard realizacije praktične nastave atraktivnim programom izrade solarnog električnog automobila.- Stvoriti osnovne tehničke uvjete za pokretanje novih kurikuluma u području primjene obnovljivih izvora energije.- Poticati tehničke strukovne škole u razvoju i primjeni novih i suvremenih znanstvenih, tehničkih i inovativnih dostignuća u redovne aktivnosti   odgoja i obrazovanja.- Na taj način stvaraju se preduvjeti za modernizaciju postojećih školskih kurikuluma i stvaranje potpuno novih koji prate svjetski tehnološki napredak

Rezultati:

Povećanje kompetencija i znanja nastavnika i učenika u području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora sunčeve energije.- Povećanja kompetencija i znanja nastavnika u razvoju i primjeni pogonskih elemenata za vozila budućnosti.- Promoviranje primjene solarne energije.- Izrada solarnog električni automobil napajanog iz fotonaponskih modula u jednoj školskoj godini- Praktična realizacija plana za  za smanjenje emisije CO2- Program izrade solarnog električnog automobila je posebno atraktivan u promidžbi škole i odličan razlog učenika osmih razreda za upis u prvi   razred u narednoj školskoj godini.

Plan rada:

1. Formiranje ekipe učenika za izradu solarnog automobila,

2. Priprema tehničke dokumentacije za solarni automobil,

3. Izrada modela u omjeru 1 : 10,

4. Priprema aluminijskih cijevi za konstrukciju,

5. Montaža elemenata solarnog automobila (Prema tehničkoj dokumentaciji treba postaviti opemu za napajanje i pogon solarnog automobila),

6. Probna vožnja solarnog automobila, ispitivanje elemenata i dorada,

7. Revizija stručnjaka i ispitivanje zadovoljava li vozilo tehničke uvjete za utrku,

8. Utrka solarnih automobila strukovnih škola (6.lipnja.2015.g. u Sisku)

Korisnici:

Učenici i nastavnici - mentori iz sektora Elektrotehnike i računalstva, Strojarstva, brodogradnje i metalurgije i ostalih obrazovnih sektora (potrebni za financijsku analizu, planiranje, promidžbu, medijsko praćenje), koji ukupno broji tim od 30 ljudi. Krajni korisnici su svi učenici koji će upisivati strukovne kvalifikacije u budućnosti te u sklopu radioničkih vježbi i praktične nastave raditi na preinakama i dograđivanju solarnog automobila, pošto on ostaje trajna vrijednost u obogaćivanju obrazovne ponude.

Voditelj projekta je Krešimir Groš, prof, a u projektu sudjeluju kao mentori profesori: Darko Gašparović,  Toni Šimunić, Ivan Laškarin, Martina Vurušić-Katalinić, Dalibor Korpak, Hrvoje Marković, Dario Prpić, Dražen Bićanić, Matija Kasumović.

Članak objavio Toni Šimunić, prof

Više o projektu pogledajte na Youtube kanalu Strukovne škole Gospić.

Priloženi dokumenti:
JESEN U LICI.pdf