Ciljevi:

• Ispitivanje interesa i širenje projekta uključivanjem ostalih škola prometne struke na području RH
    • (Škola za cestovni promet, Zagreb; Strojarska i Prometna škola, Varaždin; Srednja tehnička prometna škola, Split
  • Uključivanje u projekt nadležne institucije (MUP i HAK)
  • Analiziranje i uspoređivanje dobivenih podataka
  • Kreiranje stvarne slike o ponašanju pješaka i vozača u trima gradovima: Zagrebu, Varaždinu i Splitu
  • Definiranje pozicije Gospića kao kulturnog grada u prometu u odnosu na dobivene podatke iz drugih gradova
  • Primjena teoretskog znanja u praksi, odnosno stvarnim situacijama
  • Predstavljanje projekta i Škole javnosti, promidžba Škole

Namjena:

Projekt je namijenjen učenicima 2. i 3. razreda tehničkog smjera navedenih škola.

Nositelj: Dario Prpić, prof. mentor, Stipe Vučetić

Način realizacije:

Projekt bi se realizirao u dva dijela. Prvi dio sastojao bi se od rada na terenu koji obuhvaća praćenje vozača kao i ponašanje pješaka koji žele prijeći pješački prijelaz. Učenici će biti podijeljeni u dvije grupe, u svakoj grupi po šest učenika. Jedna grupa pratit će i bilježiti ponašanje vozača, dok će druga grupa istovremeno pratiti i bilježiti ponašanje pješaka.

Praćenje se obavljana jednoj lokaciji dva radna danauvremenuod 14 do 15 sati na nesemaforiziranom raskrižju; podatke bilježe u anketne listiće. Ista metodologija aktivnosti primjenila bi se u radu s učenicima iz škola u Zagrebu, Varaždini i Splitu.

Riječka Prometna škola je do sada prikupila dovoljno podataka o  ponašanju vozača i pješaka, stoga našim učenicimaovaj izlazak na teren služi i kao vježba praktičnog dijela projekta. Namjera nam je ove godine više se  usmjeriti na drugi dio projekta, odnosno na prezentaciju naših aktivnosti i dobivenih rezultata javnosti.

Očekivana postignuća kod učenika:

- prikupiti podatke o ponašanju pješaka i vozača

- utvrditi koje radnje kod pješaka najviše „smetaju” vozače, odnosno pod kojim uvjetima vozači češće ne/propuštaju pješake

- utvrditi koje radnje kod vozača prilikom približavanja pješačkom prijelazu najviše „smetaju” pješaka pri prijelazu

Vremenik:

• listopad-ispitati interes drugih škola za uključivanjem u projekt, oformiti grupe učenika za sudjelovanje u projektu, upoznati ih sa planom i načinom rada,  pripremiti literaturu i pripremiti anketne listiće za vozače i pješake u koje će bilježiti svoja zapažanja; uspostaviti suradnju s nadležnim institucijama (MUP, HAK)
  • studeni grupni rad s odabranim učenicima u školi, predavanja na temu prometne kulture i sigurnosti pješaka u prometu; učenici samostalno prikupaljaju informacije pomoću
  • literature, interneta
  • prosinac - praćenje vozača i pješaka u prometu na dvije lokacije radnim danom tijekom jednog tjedna od ponedjeljka do petka; obrada i analiza dobivenih podataka
  • siječanj - na osnovi dobivenih podataka, napraviti obradu i analizu, te donijeti zaključak u pisanom obliku
  • veljača - izrada PPT prezentacije dobivenih zaključaka
  • ožujak -  putem medija informirati javnost o dobivenim podacima
  • travanj - analiza realizacije projekta
  • svibanj - planiranje budućih aktivnosti

Troškovnik:

Potrošni materijal (papir, diskete,izrada fotografija, toner), izrada letaka, autobusne karte učenicima.

Način vrednovanja i korištenje rezultata:

Rezultati istraživanja mogu se koristiti kao korisna informacija javnosti s namjerom educiranja o sigurnom i kulturnom ponašanju u prometu. Učenici će javnost informirati putem medija ili izlaskom na teren: podjelom letaka i drugih materijala.

Dobivene rezultate usporedit ćemo sa službenim podatcima MUP-a te utvrditi sličnosti ili razlike. Utvrdit ćemo utječuli pojedine kategorije vozača na pješake i obrnuto te njihovu prometnu kulturu.

Rezultate rada na projektu objavit ćemo u školskom ljetopisu, na mrežnim stranicama škole, te u lokalnim medijima. Po okončanju projekta moguć je prikaz rezultata u stručnom časopisu.

Naše aktivnosti predstavit ćemo i na javnoj kulturnoj priredbi na Dan otvorenih vrata škole.

« Listopad 2020 »

Ovaj mjesec: 2032