O školi

Strukovna škola Gospić sa sjedištem u Budačkoj 24 datira od 1993. godine kada se odvojila od Centra za odgoj i usmjereno obrazovanje Nikola Tesla. Kao takvu osnovala ju je  Ličko – senjska županija. Međutim, sama škola je puno starija jer je preteča škole bila „Škola za pletenje košara, drvorezarstvo te trgovačke i obrtničke šegrte“ iz 1875.g. U bližoj povijesti škola je bila dio Centra odgoja i usmjerenog obrazovanja "Nikola Tesla" Gospić koji se ukida Odlukom Povjerenika Vlade 29. siječnja 1993. godine. S navedenim datumom donesena je i Odluka o osnivanju srednjih škola na području Općine Gospić, i to: Gimnazije i Strukovne škole. Vlada Republike Hrvatske je obnovila zgradu te su se učenici ponovno uselili 1994. godine.

Danas je škola  verificirana za redovno srednjoškolsko obrazovanje učenika u sljedećim obrazovnim sektorima i za sljedeća zanimanja:

• strojarstvo, brodogradnja i metalurgija - trogodišnji strukovni programi: automehaničar
  • elektrotehnika i računalstvo - četverogodišnji strukovni programi: tehničar za računalstvo, elektrotehničar trogodišnji strukovni program: elektromehaničar
  • ekonomija, trgovina i poslovna administracija- četverogodišnji strukovni program: ekonomist
  • turizam i ugostiteljstvo - četverogodišnji strukovi  program: turističko hotelijerski komercijalist, trogodišnji strukovni programi: konobar i kuhar
  • promet i logistika - trogodišnji strukovni program: vozač motornog vozila
  • zdravstvo i socijalna skrb - petogodišnji strukovni program: medicinska sestra opće  njege/medicinski tehničar opće njege

U sklopu škole nalazi se i Učenički dom. Namijenjen je učenicima koji se školuju u Strukovnoj školi Gospić za raznovrsna zanimanja izvan mjesta svog stalnog prebivališta te u Gimnaziji Gospić. Osnovna djelatnost Doma je: ostvarivanje programa odgojno-obrazovnog rada s učenicima, ostvarivanje programa smještaja i prehrane učenika, ostvarivanje kulturne i umjetničke aktivnosti učenika, organiziranje tehničke i športske aktivnosti učenika, organiziranje kreativnog korištenja  slobodnog vremena učenika te skrb o psihofizičkom zdravlju učenika.

U školi je ustrojeno rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture (Klasa: 602-07/95-01-15 i Urbroj: 532-02-2/2-95-01 od 1. veljače 1995. godine) kao posebna pedagoška jedinica obrazovanje odraslih. Izvođenje i stjecanje srednjoškolskog obrazovanja odraslih utvrđuje se kroz sljedeće programe: program stjecanja srednje stručne spreme, program prekvalifikacije i program osposobljavanja i usavršavanja.

Sastavna jedinica Strukovne škole je i Autoškola  za koju je proveden postupak reverifikacije prema novim zakonskim propisima o sigurnosti cestovnog prijevoza što se dokazuje rješenjem Ministarstva unutarnjih poslova Ravnateljstva policije broj: 511-01-24-UP/I-2781/1-2007 od 16. srpnja 2007. godine. Tim rješenjem odobrava se autoškoli Strukovne škole Gospić osposobljavanje kandidata za vozače A1, A, B , C i M kategorije, odnosno osposobljavanje prema postojećim uvjetima odobreno je osposobljavanje kandidata za A1, A, B i C kategoriju rješenjem navedenog ministarstva Broj: 5141-01-53-UP/I-3080/4-2011  od 8. srpnja 2011. godine.

Škola surađuje s Centrima izvrsnosti  i to sa Strukovnom školom Zadar za elektrotehniku i strojarstvo te Tehničkom školom Karlovac za elektrotehniku.

U školskoj godini 2018./2019. upisano je 375 učenika raspoređenih u 21 razredno odjeljenje.

Vodstvo škole  potiče i daje kvalitetnu podršku raznolikim aktivnostima i suradnji unutar same škole te izvanškolskoj suradnji s drugim institucijama, ustanovama i udrugama. Želja nam je da Strukovna škola Gospić bude prepoznata kao odgojno obrazovna institucija s jasnim obrazovnim ciljevima, koja stvara odgovorne ljude koji će biti uspješni i konkurentni na tržištu rada, posebice obrtništvu, odnosno kompetentni za nastavak obrazovanja.

Ravnatelj:

Ivan Orešković, prof.